Kale Blok Bims İş Adamı Ethem Tanrıver TİM'de Cumhurbaşkanı Erdoğan İle Bir Araya Geldi

Doğu Anadolu İhracatçılar Birligi Başkanı Ethem Tanrıver Cumurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ödül töreninde bir araya geldi.

Ticaret Bakanlığının Türkiye İhracatçılar Meclisinde düzenlenen Hizmet İhracatı Şampiyonları Ödül törenine katılım sağlayan Ürgüplü iş adamı Doğu Anadolu İhracatçılar Birligi Başkanı Ethem Tanrıver Cumurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ödül töreninde bir araya geldi. Başarılı iş adamımız üstlenmiş olduğu görevler ile bizleri gururlandırıyor. Hemşehrimiz Ethem Tanrıver'e çalışma hayatında başarılar dileriz. Ethem TANRIVER Kimdir?Kaleblokbims Hafif Yapı Elemanları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı 1978 yılında Ürgüp ilçesinde doğan Ethem Tanrıver, ilk ve ortaokulu Ürgüp'te, lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Çalışma hayatına halen Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptığı Kaptaş A.Ş.'de başlayan Tanrıver, Kaleblokbims Hafif Yapı Elemanları A.Ş. ile Politek-Terpa Elektronik Cihazlar Pazarlama San. Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürüyor.

Halihazırda üretim, Ar-Ge ve ihracat başta olmak üzere firmalarının tüm bölümlerinde görev alarak ülkemiz sanayisine çok önemli hizmetler vermektedir. İş Dünyası ağırlıkta olmak üzere çok sayıda sivil toplum kuruluşunda başkan ve yönetici olarak görev yapmaktadır. İngilizce bilen Tanrıver, evli ve 3 çocuk babasıdır. Aktif Görevleri Kaptaş A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Türkiye İhracatçılar Meclisi Denetim Kurulu Üyesi Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği yönetim Kurulu Başkanı Kaleblokbims Hafif Yapı Elemanları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Politek-Terpa Elektronik Cihazlar Pazarlama San. Tic. A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı BİMS Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi HİZMET İHRACATI ŞAMPİYONLARINA ÖDÜLTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı ödülleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Başkanı Ethem Tanrıver'in katıldığı törenle sahiplerini buldu. Türk Hava Yolları (THY), SunExpress, Pegasus Türkiye genelinde en çok hizmet ihracatı yapan şirketler arasında ilk üç sırayı aldı.

TİM Başkanı İsmail Gülle, törende yaptığı konuşmada 'Bizlerin hedefi, dış ticaret fazlası veren Türkiye. Bu anlamda hem mal hem de hizmet ihracatında, bu hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. 200 milyar dolar seviyelerinde ilerlediğimiz bu dönemde, Gelecek stratejilerimizde de hizmet ihracatına özellikle önem veriyoruz” dedi. Ticaret Bakanlığı desteğiyle Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından üçüncü kez düzenlenen Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödül Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Törende, Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırması'na göre Türkiye genelinde en çok ihracat yapan ilk 10 firma ile 17 sektördeki ilk 3 firmaya ödülleri takdim edildi. 2017 rakamlarına göre yapılan sıralamada THY, Türkiye genelinde birinci olurken, onu SunExpress ve Pegasus takip etti. İstanbul Yeni Havalimanı'nın inşa etmek üzere oluşturulan konsorsiyumda yer alan firmalardan dördüne de özel ödül verildi. Törende yaptığı konuşmada “Türkiye'nin büyümesi, istihdamı, katma değeri biz ihracatçılara emanet” diyen TİM Başkanı İsmail Gülle, Cumhurbaşkanının önderliğinde devam eden dış ticaret hamlesinde hizmet ihracatının çok kıymetli bir yer tuttuğuna işaret etti.

İstanbul Yeni Hava Limanı'nın Cumhuriyetin 95. yılında 60 ülkeyi ve 20 trilyon dolarlık ekonomileri birbirine bağlayarak Türkiye'nin hizmet ihracatına büyük katkı sağlayacağına yürekten inandıklarına belirten Gülle şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanımızın huzurunda tekrar dile getirmek isterim ki, bizlerin hedefi, dış ticaret fazlası veren Türkiye. Bu anlamda hem mal hem de hizmet ihracatında, bu hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. 200 milyar dolar seviyelerinde ilerlediğimiz bu dönemde, Gelecek stratejilerimizde de hizmet ihracatına özellikle önem veriyoruz. Mal ihracatımızı kayıt altına alma konusunda sistemimiz oturmuş durumda. Bu sistemi, hizmet ihracatımız ve transit ticaret için de oluşturmamız gerekiyor. Buna istinaden; hizmet ihracatını, transit ticareti ve e-ihracatı da bir an önce kayıt altına alabilmek için Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ile çalışmalarımız devam ediyor.” “Durmak yok risk alarak koşacağız”“Hedefleri büyük koymazsak attığımız adımlar küçük olur” diyen Gülle sözlerine şöyle devam etti: “Bizim küçük adımlarla devam etme lüksümüz yok. Aslına bakılırsa yürüme lüksümüz de yok. Sayın Cumhurbaşkanımızın yıllar önce söylediği gibi 'Durmak Yok!' koşacağız koşacağız, risk alarak koşacağız. Biz koşarak atılım yapmak zorundayız. Bunun için de yüksek katma değer, marka, tasarım, Ar-Ge, inovasyon muasır medeniyetin emrettiği ne varsa topyekûn uygulamak durumundayız.” Türkiye'nin küresel ticaret becerisinin yılmaz neferleri olan ihracatçıların 2018 yılında, 170 milyar dolar mal ve 48 milyar dolar hizmet ihracatı hedefiyle rekora koştuğunu söyleyen Gülle, “Gece gündüz 200 ülkeyi dolaşarak, Türkiye'mizin her bir dakikasında 504 bin dolar, her bir saatinde 30 milyon dolar, her bir gününde 726 milyon dolar, her bir haftasında 5 milyar dolar, her bir ayında da 18 milyar dolarlık ihracatı, 75 bin ihracatçımızla gerçekleştiriyoruz” dedi.